Останнім часом мені якось щастить на дивакуваті книжки. Прямо сама дивуюсь, де їх відкопую і чому читаю/дочитую.
Дивакуватою виявилась і книжка Курта Воннегута, американського письменника, який (відповідно до слів із Вікі) вважається одним із найбільш визначних письменників ХХ століття.
Щоправда, я зараз сиджу і дивуюсь, чому ж не взяла до рук твори, які зробили його визначним, а задовольнилась «автобіографічним» твором «Фарс, або Геть самотність!», точніше його журнальною версією (трішки унормованою (?) в лексичному плані).
Дивакуватою виявилась і книжка Курта Воннегута, американського письменника, який (відповідно до слів із Вікі) вважається одним із найбільш визначних письменників ХХ століття.
Щоправда, я зараз сиджу і дивуюсь, чому ж не взяла до рук твори, які зробили його визначним, а задовольнилась «автобіографічним» твором «Фарс, або Геть самотність!», точніше його журнальною версією (трішки унормованою (?) в лексичному плані).
Розумієте, в цьому і є весь Воннегут!
Саме йому належить ідея «штучних» сімей. Я, звісно, поняття не маю,наскільки вона є новою, але. Її суть полягає в тому, що н-ський юрист з н-ського містечка буде братом якомусь іншому юристові. Так само із вченими, письменниками… та ким завгодно. І в цьому він вбачає такий собі порятунок від самотності, користь від того, що така величезна кількість рідні «слугуватиме потенційними донорами якщо не любові, то, бодай, елементарної порядності». Вдумайтеся.
Але ці двоє все не вмирали. Їх перевезли в будиночок далеко за містом, найняли для них цілу купу слуг, які повинні були їх годувати, перевдягати і бла бла бла.
І все би було гірко нудно і нецікаво, якби цей їхній ідіотизм не був звичайнісінькою комедією, яку вони розігрували, щоб слуги могли і далі жити в зручненьких будиночках з телевізорами; щоб лишатися в нерозривному зв’язку «брат-сестра» в своєму такому комфортному та ізольованому місці.
Зв’язок цей брат із сестрою називали чимось типу колективного розуму. Вони могли думати тільки разом і доходити до абсолютно революційних (чи безглуздих?) теорій, які, можливо, всі давним-давно вже відкрили. Тільки ці двійко про це не знали. Бо в величезній бібліотеці маєтку, в якому вони жили, усі книжки були (якщо я не помиляюсь) видані до 1920 року.
Та одного разу, коли батьки на черговий День народження (а саме в цей і тільки в цей день вони приїздили) навідали своїх ненависних діточок, діточки зробили велику дурницю ― викрили свою нормальність.
Для всіх (лікарів, гувернанток та і для батьків) це був шок. Як так, двометрові діти-ідіоти насправді не ідіоти? Що це, звичайна гра чи зцілення? Ніхто більше не кидатиметься їжею, не крутитиме по-божевільному очима і не говоритиме якоюсь космічною мовою?
До речі, про кохання. Герой наш, тобто брат, нікого не любив. Як і авторові йому не було притаманним це почуття. Настільки раціональне (?) турбувало його більше. Хочааа він був двічі одружений і мав навіть одного сина. Потім, правда, випадково чи не зовсім з’явився інший, але це все через таблетки, якими зловживав наш герой, а це вже зовсім інша історія.
“… Можно пройти по жизни без особых потрясений, если выработать штук десять или около того каждодневных ритуалов, которые повторять без конца [с.26].
“Только подумайте, какими уязвимыми становились особи, решившие эволюционировать. Пока они из кожи вон лезли, отращивая мощные крылья и броню их за милую душу могли сожрать более практичные собраться, которые плевать хотели на прогресс [с.29].
“Дайте ребенку лично столкнуться с человеком, которого ценят и всячески превозносят взрослые. И пусть ребенок обнаружит, что в действительности этот человек не что иное, как злобствующий маньяк [с.57].
“Ожидать новых и новых прибывающих ― вот и все занятие тех, кто попал в рай [с.95].
“История — это всего лишь цепь удивительных неожиданностей... Все, что она может, это научить нас ничему не удивляться [с. 153].
“Потом мы зажгли все свечи. Стоя среди маленьких мерцающих огоньков, я чувствовал себя как Бог, по колено увязший в Млечном Пути [с.155].Література в літературі:
Г. Андерсен «Гидке каченя»
Ф. Достоєвский
Енциклопедія «Britanica»
Ф. Бьорнетт (Бёрнетт) «Маленький Лорд Фонтлерой (Фунтлерой)»
Шекспір
Марк Твен
А на самкінець даю посилання на доволі таки смачний матеріал, який стосується поглядів/життя/фантастики Воннегута
сторінки вказані з розрахунку на те, що об'єм книженції - 166 с.
Немає коментарів:
Дописати коментар
прокоментуй